عمل دیفراست

در رابطه با عمل دیفراست به ازای هر ده ساعت کارکرد کمپرسور یکبار عمل ذیفراست انجام میشوددر زمان دیفراست یک المنت اصلی 165 وات روی اوپراتور و یک المنت 20 وات داخل سینی آبریز زیر اوپراتور روشن می شود. سپس المنت 165 وات خاموش شده و به مدت 15 دقیقه دیگر المنت 20 وات روشن می ماند تا کلیه های حاصل از ذوب برفک خارج شود سپس کمپرسور مجددا روشن شده و به حالت قبلی باز می گردد.

تعریف ساده دیفراست یا برفک زدائی با گاز داغ را می توان در یک جمله کوتاه به این صورت بیان کرد که : عبور گاز فوق داغ خروجی (تخلیه) کمپرسور از داخل اواپراتور در حالی که فن های اواپراتور خاموش است . برخلاف دیفراست الکتریکی که به تدریج برفک ها را آب می کند ، در این روش دیفراست چون یک دفعه گاز فوق داغ وارد اواپراتور می شود برفک ها ترک خوده و به صورت تکه تکه از اواپراتور جدا می شوند. این روش موثر در سیستم های یخ ساز مورد استفاده قرار می گیرد که یخ را از قالب خود جدا می کند. در اینجا این روش برای اواپراتور های سرد خانه مورد بحث قرار می گیرد.

گاز داغ خروجی از کمپرسور وارد اواپراتور شده و حرارت خود را از دست می دهد و لذا قسمتی از گاز مبرد تقطیر می شود . انشعابی که این گاز داغ را از خروجی کمپرسور به اواپراتور هدایت می کند ، از T بالای لوله تخلیه باید گرفته شود که احتمال گذر روغن را کم کند . برای این انشعاب از یک اتصال مانند استفاده می شود . در مسیر عبور گاز داغ یک شیر برقی باید قرار گیرد که فقط در زمان دیفراست باز می شود.

چون سطح اوا پراتور در زمان دیفراست نسبت به کاندنسر سردتر است لذا حتما یک شیر یکطرفه باید تعبیه شود که مبرد از کاندنسر به اواپراتور تقطیر نشود . انشعابی که از خط تخلیه گرفته شد باید به ورودی اواپراتور وصل شود . این لوله باید بین شیر انبساط و پخش کن او اپراتور وصل شود. ترموستاتی که روی سطح کویل قرار می گیرد. پایان سیکل دیفراست را مشخص می کند.

گاز فوق داغ که وارد اواپراتور می شود حرارت خود را از دست داده و قسمتی از گاز تقطیر می شود و چون فن های اواپراتور خاموش است ، احتمال برگشت مایع به کمپرسور وجود دارد. به همین دلیل مخزن مایع شکن یا Accumulator در خط مکش الزامی است. در زمان دیفراست احتمال جمع شدن و سرریز مایع در مایع شکن وجود دارد لذا پیشنهاد می شود مایع شکن در یک مخزن روغن قرار گیرد که دمای روغن داخل آن نیز توسط ترموستات و هیتر در دمای 30° سانتی گراد نگه داشته شود که مایع مبرد داخل مخزن تبخیر شده و به کمپرسور برود.
در این سیستم دیفراست واضح است که کمپرسور حتما باید کار کند لذا اگر ترموستات اتاق کمپرسور را قطع کرده باشد باید سیستم دیفراست ابتدا کمپرسور را روشن کند. این نوع دیفراست در سردخانه های بزرگی که تعدادی اواپراتور به طور موازی به یک کاندنسینگ یونیت وصل است بسیار مفید است چون اواپراتور ها به نوبت دیفراست میشوند و در نتیجه دمای
محیط ثبات بیشتری خواهد داشت. حال این سئوال مطرح میشود که اگر در یک سرد خانه فقط یک اواپراتور باشد آیا می توان از این سیستم دیفراست استفاده کرد ؟
توضیح این مطلب به این صورت است که در زمان دیفراست شیر برقی خط مایع بسته می شود و اواپراتور فقط توسط گاز داغ از کمپرسور تغذیه می شود. چون کمپرسور مکش معمولی خود را انجام می دهد و در این حالت مقدار گاز مبرد کمی به آن می رسد لذا فشار مکش کمپرسور به شدت پائین می رود. در اثر کاهش فشار مکش دمای مبرد داخل اواپراتور نیز کاهش می یابد و اگر این دما به 0° سانتی گراد برسد دیگر عملا دیفراستی انجام نمی گیرد. 

به همین دلیل در سردخانه هایی که تعدادی اواپراتور موازی دارند ، در هر سیکل دیفراست فقط یک چهارم و یا یک سوم کل اواپراتور های موجود دیفراست می شوند که فشار مکش کمپرسور زیاد کاهش نیابد . در ضمن اگر سطح زیادی باید دیفراست شود زمان لازم برای کاهش فشار مکش توسط کم پرسور طولانی خواهد بود و کمپرسور ممکن است در اثر ازدیاد بار قطع کند . برای جلوگیری از این مطلب نیز از شیر تنظیم فشار محفظه میللنگ استفاده می شود. این شیر
 CPRV (Crankcase Pressure Regulating Valve) به معروف است. برای سیستمی که فقط یک اواپراتور دارد دیفراست به روش “سیکل معکوس” پیشنهاد می شود.

برای دیدن مطالب بیشتر بر روی مطلب کلبک کنید:تعمیر ساید بای ساید دوو مدل FRS-3311

Defrost by Cycle Inversion – دیفراست به روش سیکل معکوس
نقاط مختلف این سیکل را بررسی می کنیم.

نقطه ۱ : شیر معکوس کننده یا چهار طرفه در واقع مسیر جری ان مبرد را عوض می کند . در نتیجه مبدلی که قبلا اواپراتور بود حال حکم کاندنسر را پیدا میکند و مبدلی که قبلا کاندنسر بود حال به جای اواپراتور عمل می کند. بنابراین اواپراتور سیستم تبرید حال تبدیل به کاندنسر شده و گاز داغ از آن عبور می کند و در نتیجه برفکهای روی آن ذوب می شود. در این حالت نیز فن های اواپراتور Pump-down خاموش است. 

نقطه ۲ : شیر برقی در خط مایع باعث بسته شدن خط و عمل

نقطه ۳ : شیر برقی در زمان سیکل تبرید باز است و در زمان سیکل دیفراست بسته می شود. این شیر برقی برخلاف شیر برقی خط مایع وق تی ولتاژی به آن نرسد باز است و در اثر رسیدن ولتاژ بسته می شود.

نقطه ۴ : شیرهای یک طرفه باعث می شوند که مبرد مایع در زمان سیکل تبرید وارد شیر انبساط اصلی شود و در زمان دیفراست وارد شیر انبساط دیگر شود.
نقطه ۵ : فیلتر / خشک کن فقط در زمان سیکل تبرید استفاده می شود چون سیکل دیفراست کوتاه است و لزومی ندارد که مبرد از فیلتر عبور کند.
نقطه ۶ : شیر انبساط با متعادل کننده خارجی باید استفاده شود زیرا افت فشار زیاد در پخش کن و اواپراتور باعث کارکرد نادرست شیر انبساط معمولی خواهد شد.
نقطه ۷ : این شیر انبساط معمولا از نوع اتوماتیک است که معمولا به شیر انبساط با فشار ثابت معروف است. این شیر انبساط فقط در سیکل دیفراست استفاده می شود.
 نقطه ۸ : ترموستات که دمای سطح کویل را حس می کند و معمولا روی 10° سانتی گراد تنظیم می شود که
در این دما سیکل دیفراست را قطع می کند. وقتی که سیکل دیفراست به پایان رسید حتی اگر ترموستات اتاق فرمان روشن شدن کمپرسور را ندهد، حتما باید کمپرسور روشن شود (بدون اینکه فنهای اواپراتور روشن شود ) تا قطرات آب روی
سطح فین ها یخ بزند و در زمان روشن شدن فنها این قطرات وارد اتاق نشود. 

نقطه ۹ : مایع شکن یا accumulator خط مکش از ورود احتمالی مایع به کمپرسور جلوگیری می کند.
نقطه ۱۰ : شیر تنظیم فشار محفظه میللنگ باعث می شود که فشار مکش در حد تنظیم شده باقی بماند و بعد از سیکل دیفراست که فشار اواپراتور بالا رفته است به کمپرسور فشار وارد نشود.
در صورت تمایل به خرید قطعات یا تعمیر وسایل خانه می توانید با واحد پشتیبانی ماهان سرویس تماس گرفته تا در اسرع وقت سرویس کاران ما در محل شما حاضر شوند.

دیفراست

دیفراست

ماهان سرویس بزرگترین و مجرب ترین مرکز تعمیرات لوازم خانگی در تهران می باشد که با دارا بودن سرویس کاران مجرب و متخصص در زمینه تعمیرات کلیه لوازم خانگی فعالیت می کند.

همچنین توانسته ایم یکی از بهترین مراکز فروش برد و تعمیر برد یخچال و فیلتر تهویه هوا و تعمیر برد کولر گازی و تعمیر برد لباسشویی و تعمیر برد ظرفشویی باشیم که با دارا بودن تجهیزات و قطعات کامل ، خدمتگزار بیش از 1000 مشتری از اقصی نقاط کشور هستیم.

برای تعمیر یا خرید برد و یا در رابطه با ارور های مربوط به لوازم خانگی از جمله ماشین لباس شویی ، ماشین ظرفشویی ، ساید بای ساید ، یخچال فریزر ، مایکروویو و سایر لوازم خانگی می توانید با واحد فروش ماهان سرویس تماس بگیرید.

به پشتوانه 40 سال سابقه فعالیت در عرصه تعمیرات لوازم خانگی ، افتخار داشته ایم که اعتماد شما را جلب کرده و به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های تعمیرات لوازم خانگی در تهران فعالیت کنیم.

ماهان سرویس در زمینه تعمیر کلیه لوازم خانگی بوش ، ال جی ، سامسونگ ، دوو ، آاگ ، جنرال الکتریک ، پاناسونیک و دیگر برند های بازار فعالیت می کند که این امر نشان از تجربه و مهارت سرویس کاران ما دارد.

دیفراست

دیفراست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0