در رابطه با تعریف مقایسه کولر گازی و آبی می توان به تعریف زیر اشاره کرد که به صورت کامل در رابطه با تعمیر کولر گازی توضیح داده شده است.

کولرهای گازی بر خالف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی دهد پس در مناطق مرطوب کارایی زیادی می توانند داشته باشند. از این جهت برای محیط های شرجی بسیار مناسب است.
کولر گازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاه های شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطالق می شود. نام انگلیسی این گونه تجهیزات Conditioner Air است.
سیستم های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آنها سیستم های سرمایشی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند در نقاط مختلف متفاوت می باشند. از جمله این سیستم ها که عمدتا گیرند، کولر در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هوای گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می گازی می باشد.
حدود 70 درصد از خانوار های ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می کنند. توان کولر های آبی در حدود ۰۷۷ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر 2۷۷۷ وات است.
کولر های آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولر های گازی به طور گسترده استفاده می شود. لیکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است ، استفاده از کولر گازی اشتباه است.
در مورد کولر های آبی نیز می توانید با رعایت مواردی مثل سایه بان مناسب برای کولر و استفاده از دور کند به جای روشن و خاموش کردن های پی در پی و استفاده از دور تند می توانید مصرف برق این کولر ها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.
در ضمن تفاوت اصلی کولر های گازی و آبی عالوه بر ساختار و نظام کاری آنها نبود ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی می باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط مدیریت کند که این خود عیب بزرگی محسوب می شود و سبب می شود تا در فصول گرم مثل تابستان به علت رشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده کننده از این نوع کولر شود که البته کولر گازی این مشکل را ندارد و خوشبختانه این مشکل با استفاده از کلید هوشمند کولر آبی قابل حل می باشد.
مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولر های گازی ، اهمیت بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می نماید.
مقدار انرژی مصرفی در کولر های گازی تابع عوامل مختلفی است که از مهمترین عوامل تأثیر گذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می توان به محل نصب ، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده از لحاظ مساحت ، دما و رطوبت اشاره نمود.

به عنوان نمونه اگر یک مشترک خانگی در ماه های عادی و مناطق غیر گرمسیر با رعایت الگوی مصرف ۲۰۰ کیلو وات ساعت در ماه مصرف برق داشته باشد ، در ماه های گرم سال با استفاده از یک کولر آبی ( با کارکرد متوسط ۱۰ ساعت در شبانه روز ) میزان مصرف و هزینه برق ماهانه این مشترک به شرح زیر می شود:

کیلو وات ساعت ( KWH ) ۱۲۰=وات ۱۲۰۰۰۰=۳۰روز ×۴۰۰وات× ۱۰ساعت

مصرف ماهانه ، کیلو وات ساعت ( KWH ) ۳۲۰=۲۰۰+۱۲۰

هزینه برق مصرفی ماهیانه با استفاده از یک کولر آبی :

ریال ۱۶۷۰۰۰=( ۱۳۵۰×۲۰)+(۷۵۰×۱۰۰)+(۳۵۰×۱۰۰)+(۳۰۰×۱۰۰)

و اگر همین مشترک خانگی کولر آبی را تبدیل به کولر گازی نماید :

KWH ۷۵۰=وات ۷۵۰۰۰۰=۳۰روز ×۲۵۰۰وات ×۱۰ساعت

میزان برق مصرفی در هرماه با وجود یک کولر گازی KWH ۹۵۰=۲۰۰+۷۵۰

هزینه برق مصرفی ماهانه با استفاده از یک کولر گازی با مصرف حدود ۲۵۰۰وات:

۱۲۳۵۰۰۰ ریال =(۲۱۵۰×۳۵۰)+(۱۹۵۰×۱۰۰)+(۱۵۵۰×۱۰۰)+(۱۳۵۰×۱۰۰)+(۷۵۰×۱۰۰)+(۳۵۰×۱۰۰)+(۳۰۰×۱۰۰)

تفاوت هزینه برق مصرفی ماهانه یک کولر آبی با کولر گازی با حدود ۱۰ ساعت کار روزانه در مناطق غیر گرمسیر :

۱۰۶۸۰۰۰ریال=۱۶۷۰۰۰-۱۲۳۵۰۰۰

برای تعمیر یا خرید برد می توانید با واحد فروش ماهان سرویس تماس بگیرید.

به پشتوانه 40 سال سابقه فعالیت در عرصه تعمیر کولر گازی ، افتخار داشته ایم که اعتماد شما را جلب کرده و به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های تعمیرات لوازم خانگی در تهران فعالیت کنیم.

ماهان سرویس بزرگترین و مجرب ترین مرکز تعمیر کولر گازی در تهران می باشد که با دارا بودن سرویس کاران مجرب و متخصص در زمینه تعمیرات کلیه لوازم خانگی فعالیت می کند.

ماهان سرویس در زمینه تعمیر لوازم خانگی بوش ، ال جی ، سامسونگ ، دوو ، آاگ ، جنرال الکتریک ، پاناسونیک و دیگر برند های بازار فعالیت می کند که این امر نشان از تجربه و مهارت سرویس کاران ما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0