انواع خازن

انواع خازن , خازن ها بر اساس ظرفیت ثابت یا متغیر بودنشان به دو دسته کلی خازن ثابت و خازن متغیر تقسیم بندی می گردند.

خازن های ثابت

خازن های ثابت دارای ظرفیت مشخصی هستند که در شرایط عادی تغییر پیدا نمی کنند . خازن ثابت را بر اساس نوع مواد دی الکتریک استفاده شده در آن ها تقسیم  و نـام گـذاری مـی گردند و از خازن های ثابت در مصرف های متفاوت استفاده مـی گردد.

ازخازن های ثابت مـی تـوان در انـواع سـرامیکی ٬ ورق ٬ میکا ٬ الکترولیتی ٬ روغنی ٬ گازی و نوع خاص فیلم (Film ) را معرفی نمود.

 خازن های سرامیکی

(انواع خازن) خازن سرامیکی (capacitor Ceramic ) رایجترین خازن غیر الکترولیتی که در آن دی الکتریک که استفاده شده از نوع سرامیک است .

ظرفیت خازن سرامیکی بین ۵ پیکو فاراد تا ۱/ ۰ میکرو فاراد است . خازن سرامیکی به صورت دیسکی  و استوانه ای تولید  و فرکانس کار آنها بالای ۱۰۰ مگا هرتز است .

معایب بزرگ خازن سرامیکی وابسته بودن ظرفیت خازن سرامیکی به دمای محیط است٬ چرا زیرا با تغییر دما ظرفیت خازن تغییر می نماید.ولتاژ فرو شکست خازن سرامیکی ها زیاد است و می توانند در ولتاژ های بالا تا چندین هزار ولت کار نماید. خازن سرامیکی در مدار های الکترونیکی ٬ مانند مدار های مخاب راتی و رادیویی استفاده می گردد .

انواع خازن

انواع خازن

 خازن ورقه ای

در خازن های ورقه ای بـه سـبب انعطـاف پـذیری خازن ورقه ای از کاغـذ و مـواد پلاسـتیکی ٬ بـرای دی الکتریـک استفاده می گردد . (انواع خازن) این گروه از خازن ورقه ای به دو نوع ساخته می گردد :

خازنهای کاغذی

(انواع خازن) دی الکتریک خازن های کاغذی از یک صفحه نازک کاغذ درست شده یک دی الکتریـک خوب در داخل آن تزریق تا مانع از جذب رطوبت شود. خازن هـای کاغـذی بـه خاطر کوچیک بودن دی الکتریک عایق  دارای ابعاد فیزیکی خیلی بزرگ هستند ٬ اما از مزیت های خازن های کاغذی این است که در ولتاژها و جریان های زیاد می توانید از آنها استفاده کنید.

خازن های پلاستیکی ­ 

در خازن های پلاستیکی از ورقه نـازک پلاسـتیک  اسـتفاده مـی گردد . ورقـه پلاستیکی با ورقه نازک فلـزی بـه گونه لولـه شده ٬ در درون قـالب پلاسـتیکی بسته بندی می گردند .

خازن های پلاستیکی به خاطر داشتن مشخصات خوب و عالی در مدارها زیـاد استفاده می شوند . این خازن ها نـسبت بـه تغییـرات دمـایی اصلا حـساسیت ندارنـد بر همین اساس از خازن های پلاستیکی در مدار هایی که نیاز به خازنی با ظرفیت ثابت در مقابل حرارت باشد استفاده می شود .

خازن های میکا

خازن های میکا از ورقـه هـای نـازک میکـا در بـین صـفحات خـازن استفاده و در پایان کار ٬ مجموعه در یک محفظه واقع می شود تا رطوبت در آن نفود پیدا نکند.

ظرفیت خازن های میکا حدودی بین ۰۱/ ۰ تا ۱ میکرو فاراد اسـت .

ویژگی  اصـلی و مهـم خازن های میکا (انواع خازن)

1- داشتن ولتاژ کار بالا

2-عمر طولانی و کاربرد در مدار های فرکانس بالا

خازن های الکترولیتی
در بین همه خازن های موجود بیش ترین ظرفیت را خازن های الکترولیتی د ارند .

(انواع خازن) برخلاف خازن عدسی ٬ خازن های الکترولیتی دارای قطب مثبت و منفی اند. که بر روی بدنه خازن های الکترولیتی کنار پایه ٬ علامت منفی وجود دارد. در هنگام کار به قطب های آن توجه نمایید.
هیچ وقت دو قطب خازن الکترولیتی را به هم متصل نکنید چون موجب واکنش های شیمیایی درون خازن می شود و خازن معیوب می گردد .
خازن های الکترولیتی در رنج میکرو فاراد اند. نام دیگر خازن های الکترولیتی ٬ شیمیایی است و علت نامیدن خازن های الکترولیتی به این نام این که دی الکتریک خازن های الکترولیتی به نوعی مواد شیمیایی آغشته شده کـه به حالت یک کاتالیزور است و موجب بالا رفتن ظرفیت خازن های الکترولیتی می شوند .

برای خواندن مطلب بیشتر بر روی لینک کلیک کنید: مشکلات رایج ماشین لباسشویی

 خازن آلومینیومی 

خازن های ورقه ای از دو ورقه ی آلومینیومی ساخته شده اند که خازن آلومینیومی مانند آن ها هستند.

آند چیست یکی از این ورقه ی آلومینیومی که لایه اکسید روی آن ایجاد می شود.

کاتـد چیست ورقـه آلومینیـومی دیگر کاتد هستند.

خازن تانتالیوم 

خازن تانتالیوم از (انواع خازن) جنس فلز تانتـالیوم ساخته شده است .خـازن تانتـالیومی نسبت به نوع آلومینیومی بدین قرار است :

خازن تانتالیوم دارای ابعاد کوچکتر و جریان نشتی کمتر و عمر کارکرد طولانی است.
از  معایب خازن تانتالیوم در مقایسه با خازن های آلومینیومی
خازن های تانتالیوم گرانتر و نسبت به افزایش ولتاژ اعمال شده حساس ترند .
2 . قابلیت تحمل جریان های شارژ و دشارژ زیاد را ندارند .
3 . خازنهای تانتالیوم دارای محدودیت ظرفیت دارند.

انواع خازن

انواع خازن

 ­خازن های متغیر
(انواع خازن) ظرفیت ­خازن های متغیر را می توان در هر زمان از حداقل تا حداکثر تغییر داد با خازن های متغیر می توان ظرفیت مورد نیازمان را تنظیم کنیم. از خازن های متغیر در فرکانس های پایین ٬ متوسط و بالا استفاده می گردد.
ظرفیت خازن را می توان با تغییر سه عامل تغییر داد:
الف ) تغییر فاصله ی صفحات
ب ) تغییر سطح صفحات
ج ) تغییر نوع دی الکتریک
رایج ترین روش ٬ تغییر سطح موثر صفحات است .
در یک خازن متغیر دو نوع صفحه وجود دارد :
الف ) صفحات ثابت
ب ) صفحات متغیر

خازن هوا

دی الکتریک خازن هوا هوا است و برای انتخاب فرکانس مناسب در گیرنده ها با یک سلف به طور موازی بسته می شود .

خازن هوا از چند تا صفحه فلزی تشکیل که تعدادی ثابت و مقداری متحرک هستند . صفحات به صورت یکی در میان به فاصله های خیلی منظم از هم قرار دارن. با چرخش محور که به صفحات متحرک وصل ان ٬ صفحات متحرک بین صفحات ثابت به حرکت در می آیند .
خازن تریمر
خازن تریمر بسیار کوچک هستند خازن تریمر را در مدار ها به وسیله پیچ گوشتی می توانید آن ها را تنظیم کرد . اگر فاصله بین صفحات را تغییر دهید ٬ ظرفیت خازن هم تغییر می کند.

(انواع خازن) ماده سازنده عایق خازن تریمر به طور معمول میکا یا سرامیک است . از خازن تریمر در فرکانس های خیلی بالا استفاده می گردد.

ماهان سرویس از تعمیرگاه های پیشرفته و بروز انواع لوازم خانگی در کنار شماست و شما می توانید در هنگام هرگونه اختلال در عملکرد وسایل تان با ما تماس بگیرید . سرعت و دقت دستور کار ماست در این مجموعه توسط متخصصان انجام می گیرد. برای تعمیر برد ماشین یا تعمیر می توانید با واحد فروش ماهان سرویس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0