تاخو چیست ؟ به زبان ساده

در قسمت انتهای آرمیچر موتور های یونیورسال یک قطعه به نام تاکوژنراتور وجود دارد‌.‌ این قطعه دارای یک آهنربای استوانه ای می باشد که بر روی شفت موتور نصب می شود و همزمان با موتور می چرخد‌. تاخو دارای یک سیم پیچ است که جریان مغناطیسی را کنترل می کند.‌ معمولا تاخو دارای یک روکش است که موجب نفوذ آب به داخل تاخو می شود‌.

تاخو وظیفه کنترل میزان جریان ورودی برق را بر عهده دارد. این جریان ( ولتاژ ) وارد برد الکترونیکی دستگاه می شود‌. درصورتیکه جریان (ولتاژ) فرستاده شده کمتراز جریان (ولتاژ) اولیه باشد تعداد ارسال پالس یا سیگنال توسط برد الکترونیکی افزایش یافته و سبب افزایش سرعت موتور می شود‌. در مقابل اگر جریان برق ( ولتاژ ) فرستاده شده از جریان اولیه بیشتر باشد تعداد پالس های ارسالی توسط برد الکترونیکی کاهش می یابد و به این ترتیب سرعت موتور کم می شود‌.

تاخو

تاخو چیست ؟

به زبان ساده تر تاخو با نام علمی تاکوژنراتور مانند یک دینام دوچرخه میتواند جریان الکتریسیته تولید کند و برد الکترونیکی دستگاه با توجه به مقدار ولتاژ تولید شده توسط تاخو ، می تواند سالم بودن موتور ، بالانس بودن دیگ ماشین لباسشویی‌، سرعت موتور هنگام شستشو و درست کار کردن یا نکردن خشک کن را تشخیص دهد‌.
اگر به هر دلیل مشکلی در دستگاه رخ بدهد ، برد خطا می دهد.‌ نا گفته نماند که در بسیاری از مدل های لباسشویی متاسفانه کد خطایی تعریف نشده است و ممکن است دور موتور در یک لحظه به صورت ناگهانی زیاد شده ولی برد دستگاه متوجه این مشکل نشود‌.

بنابر این گاهی اوقات ممکن است تاخو ، مسیر تاخو ، سیم پیچی تاخو و یا خود برد ماشین لباسشویی مشکل داشته باشد‌.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0