آموزش کامل شارژ گاز یخچال فریزر گاز R600 یا R600a به صورت زیر شرح داده شده است. برای رفع تمامی ارور ها و یا تشخیص تعمیر یخچال فریزر ، با واحد پشتیبانی شرکت ماهان سرویس تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی تمامی سوالات و مشکلات شما باشند. 

گاز مبرد R600 یا R600a که مردم جهان با نام ایزو بوتان نیز می شناسند، از نوع مبردهای هیدروکربنی می باشد. گازهای مبرد هیدروکربنی، سازگار با محیط زیست است که غیر سمی و بدون اثرات تخریبی بر روی لایه ازون بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای گازهای مبرد کلرو فلوئورو کربنها یا همان CFC ها می باشد. این گازهای مبرد هیدروکربنی همچنین از منظر اقتصادی و بهره وری انرژی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار هستند، به طوری که معمولا از مبردهای CFC و HFC بهره وری انرژی بالاتر و قیمت خرید پایین تری دارند. این گازها قابلیت اشتعال زایی دارند اما در صورت رعایت نکات ایمنی مرتبط با بکارگیری آنها در سیستم های تبریدی از جمله یخچال فریزرها، استفاده آنان کاملا ایمن و بی خطر است.

گاز مبرد یخچال R600 یا R600a

در این مطلب قصد داریم تا مشخصات و اطلاعات مربوط به گاز مبرد R600 یا R600a را که امروزه یکی از رایج ترین گازهای مبرد مورد استفاده در یخچال فریزرها می باشد، بیان کنیم و در ادامه به نحوه شارژ مجدد یخچال فریزر با گاز مبرد R600 بپردازیم.

با توجه به اینکه سرویس، تعمیر و شارژ یخچال فریزرهای دارای مبرد R600 نیازمند داشتن تخصص و دانش فنی کافی می باشد. این گاز قابلیت اشتعال بسیار بالایی داشته و لذا استفاده و کار با آن بسیار حساس و ملزم احتیاط بالا می باشد و باید توسط افراد دارای صلاحیت ، اعم از تکنسین ها، متخصصین و تعمیرکاران باتجربه انجام پذیرد.

فشار مورد نیاز شارژ گاز یخچال فریزر

یکی از تفاوت های مهم مبرد R600 (که بعنوان گاز فندک نیز شناخته می شود)، در مقایسه با مبردهای شناخته شده دیگر زیرا R134a و R12، فشار پایینتر سیستم می باشد. همچنان که در جدول پایین مشاهده می شود، فشار عملیاتی در یخچال های شارژ شده با R600 بسیار پایینتر از دیگر مبردهای مورد استفاده می باشند.

فشار مبرد (psig)
دما (℃)R12R600R134a
۱۰-۱۷٫۲۱٫۱۱۴٫۶
۰۳۰٫۲۸٫۱۲۷٫۹
۱۰۴۶٫۸۱۷٫۲۴۵٫۴
۲۰۶۷٫۷۲۸٫۹۶۸٫۲

مزایا و معایب مبردهای R600

علاوه بر مزیت فشار پایین یخچال فریزرهای با گاز مبرد R600، مزایا و نیز معایبی در استفاده از این گازهای مبرد وجود دارد که در ادامه این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.

  • مقدار وزنی مورد نیاز از گاز R600 تقریبا نصف مقداری است که برای گازهایی چون R134a لازم است.
  • بدلیل مقدار گاز کمتر مورد نیاز در یخچال فریزرهای R600 شارژ شده نسبت به R12 و R134a، مصرف برق و انرژی در کمپرسور یخچال بسیار کمتر می باشد. بر همین اساس ، میزان فشار وارده به کمپرسور نیز در این نوع یخچال فریزرها کمتر است!
  • همچنان که اشاره شد، R600 از گازهای هیدروکربنی است، فلذا اثرات زیست محیطی آن شامل ODP (پتانسل تخریب لایه ازون) و GWP (پتانسیل گرمایش جهانی) برابر صفر است که در مقایسه با دیگر گازهای مبرد، وضعیت بسیار مطلوب تری برای استفاده از آن را ایجاد میکند.
  • بهره وری انرژی R600 در مقیاسه با دیگر مبردها نسبتا بیشتر و لذا تولید سرمای بیشتری را موجب می گردد.
  • خاصیت اشتعال پذیری و انفجار بالای گاز های هیدروکربنی ، بزرگترین عیب این نوع از گاز های مبرد می باشد.
  • بدلیل محدودیت در میزان استفاده مجاز در یک حجم مشخص ، یعنی قابلیت شارژ گاز یخچال تا یک مقدار معین ، کاربرد گاز مبرد R600 و بطور کل مبردهای هیدروکربنی با محدودیت مواجه است.
  • بدلیل حساسیت بالا در کار کردن با این نوع مبردها، نیروی متخصص و آموزش دیده برای خدمات سرویس و شارژ دوباره گاز مبرد R600 لازم است.

ترازوی شارژ گاز

شارژ گاز ورنی

 

پیشتر اشاره نمودیم، که یکی از مزایای استفاده از گاز R600 در ساید بای ساید های امروزی ، مقدار وزنی کمتر مورد نیاز از این گاز مبرد در قیاس با دیگر گازهای مبرد میباشد. از این رو بهترین روش برای شارژ گاز مبرد یخچال فریزرها با R600است که با استفاده از ترازوی شارژ گاز می باشد.

همچنین استفاده از روش وزنی و ترازوی شارژ جهت شارژ مجدد گاز یخچال ، موجب تسریع در فرایند شارژر و سادگی بیشتر تا زمانهایی در حدود ۴-۵ دقیقه می گردد.

آموزش نحوه شارژ گاز یخچال فریزر با مبرد R600 یا R600a

در این قسمت  به صورت خلاصه فرآیند شارژ نمودن گاز مبرد یخچال را میخواهیم توضیح دهیم. 

وسایل مورد نیاز جهت شارژ مجدد گاز مبرد یخچال

۱- شیرسرویس   ۲- پمپ وکیوم (خلأ)   ۳- کپسول گاز   ۴- ترمومتر   ۵- ترازو   ۶- درایر   ۷- پیچ گوشتی پینچ   ۸- ابزار جوشکاری   ۹- گیج فشار   ۱۰- شیلنگ بازیافت   ۱۱- سیم چین   ۱۲- کپسول بازیافت گاز   ۱۳- شیلنگ رابط بازیافت گاز

ماهان سرویس بزرگترین و مجرب ترین مرکز تعمیر یخچال فریزر در تهران می باشد که با دارا بودن سرویس کاران مجرب و متخصص در زمینه تعمیر یخچال فریزر فعالیت می کند.

تخلیه گاز مبرد

استفاده از ابزارهای شیلنگ رابط تخلیه گاز، محفظه بازیافت و پیچ گوشتی پینچ جهت انجام کار:

۱- ابتدا یخچال فریزر را از برق می کشیم و پس از یک دقیقه مجددا آن را به پریز برق متصل می کنیم و پس از گذشت حدود ۱۰ ثانیه، دوباره برق دستگاه را قطع مینماییم.
۲- درب های یخچال فریزر  را (هر دو قسمت یخچال و فریزر) باز می کنیم.
۳- با رعایت نکات ایمنی ، شیلنگ رابط را به محفظه بازیافت گاز وصل مینماییم.
۴- پیچ گوشتی پینچ را در لوله شارژ کمپرسور فشار می دهیم. همچنین نشتی گاز اطراف محل سوراخ را بررسی مینماییم.
۵- صبر می کنیم تا گاز تخلیه شود.

تذکر: می توان از پمپ وکیوم به جای محفظه بازیافت گاز استفاده کرد. در این صورت با قرار دادن پمپ وکیوم در محیط باز در مرحله سوم، شیلنگ رابط را به پمپ متصل می کنیم. سپس پمپ را روشن نموده و تا تخلیه گاز منتظر می مانیم. معمولا این روش یک الی دو دقیقه بیشتر طول می کشد.

انجام جوشکاری پس از تخلیه گاز مبرد

ابتدا ابزار پیچ گوشتی پینچ را از لوله شارژ کمپرسور خارج مینمایید  و از عدم وجود گاز اطمینان حاصل می کنید. سپس لوله شارژ کمپرسور را با سیم چین بریده و برای صحت دوباره کار از عدم وجود گاز مطمئن می شوید. در ادامه بوسیله ابزار جوشکاری ، لوله شارژ گاز و درایر قدیمی را خارج می نمایید و قطعات جدید را نصب می کنید دقت نمایید که قبل از انجام جوشکاری بر روی لوله شارژ، واشر داخل آنرا خارج نمایید.

به پشتوانه 40 سال سابقه فعالیت در عرصه تعمیر یخچال فریزر ، افتخار داشته ایم که اعتماد شما را جلب کرده و به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های تعمیرات لوازم خانگی در تهران فعالیت کنیم.

تخلیه هوا پیش از شارژ مجدد توسط پمپ وکیوم

واشر داخلی لوله شارژ کمپرسور را مجددا وصل می نمایید. سپس شیلنگ رابط را از لوله شارژ کمپرسور به پمپ وکیوم وصل می کنید. با روشن نمودن پمپ وکیوم و فرصت دادن به آن در حدود یک ساعت ، منتظر تخلیه هوا از کمپرسور بمانید. توجه داشته باشید در صورتی که این زمان کمتر از یک ساعت به طول بکشد، بعد از شارژ گاز، دستگاه سرمایش و عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0