آیا میدانید علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟ پرتاب آب کولر گازی یک مشکل رایج در کولر گازی میباشد که در فصل گرما ممکن است به راحتی اتفاق بیفتد.

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

پرتاب آب از کولر گازی میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما در ادامه دو مورد از شایع ترین دلایل پرتاب آب کولرگازی را بررسی میکنیم . معمولا با سرویس کردن مرتب کولرگازی میتوانید از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

علت پرتاب آب کولر گازی

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

 

کمبود گاز

یکی از مهم ترین دلایل پرتاب آب کولر گازی میتواند کمبود گاز دستگاه باشد .

معمولا این سوال پیش می‌آید که کمبود گاز کولر گازی چه ربطی به پرتاب آب دارد ؟ در ادامه این مورد را تخصصی تر بررسی می کنیم تا متوجه ارتباط این دو مورد با هم شویم.

مقدار گاز

مهم ترین عامل در سیکل سرمایش کولر گازی مربوط به گاز اسپیلت و کیفیت و مقدار آن دارد . اگر به هر دلیلی گاز کولر گازی از یک مقدار خاص کمتر شود ، سیکل سرمایش مختل کرده و سبب میشود تا فن‌ ها یا کوئل های پنل داخلی یخ بزنند و هنگامی که کمپرسور کولر گازی کنتاکت می‌ کند یا به صورت موقت از کار میفتد ، این یخ‌ ها آب‌ شده و در قسمت جریان پرتاب باد کولر می‌ افتند .

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

 

در این هنگام همراه با جریان باد به سمت بیرون پرت می‌شوند که این مورد یکی از شایع‌ ترین دلایل پرتاب آب از کولر گازی است . در این حالت بهترین راه جهت برطرف کردن این مشکل این است که سیستم گردش گاز نشت‌ یابی شود و هنگامی که از کارکرد صحیح مدار جریان گاز و نبود نشتی در این مدار مطمئن اطمینان پیدا کردید ، باید کولر خود را شارژ گاز کنید تا با افزایش مقدار گاز متناسب با ظرفیت موتور ، این مشکل برطرف شود.

دلیل دوم که میتواند باعث پرتاب آب در کولر گازی شود ، شکستن سینی یا قاب ناودانی آب است که در این حالت آب از روی سینی به‌ صورت قطره‌ قطره روی فن ها ریخته و به سمت بیرون پرت می‌ شود.

علت شکستن سینی ناودانی کولر گازی :

یکی از مهم ترین دلایل شکستن سینی ، درست نصب نشدن پنل یا بالانس نبودن فن بلور داخلی می باشد که میتواند بعد از مدتی باعث لرزش پنل داخلی شود .هنگام استفاده از کولر گازی به این نکته توجه داشته باشید که بی‌ توجهی به این لرزش‌ ها به‌ مرور زمان میتواند باعث شکستن این سینی شود .

 

روش تشخیص شکستن سینی ناودانی :

شکستگی سینی ناودان  میتواند به این صورت باشد که یک ترک کوچک بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد ایجاد شده و بعد از مدتی بهاین دلیل که آب از این ترک خارج می‌شود و معمولا این آب کثیف است ، ممکن این ترک سیاه شود که در این صورت به راحتی میتوانید ترک را ببینید .

این ترک مانند یک خط سیاه روی قاب سفید پنل کاملا مشخص است . توصیه می‌شود هر سال یا هر دو سال حتماً کولر گازی خود را طبق دفترچه راهنما و طبق آموزش هایی که در سایت ماهان سرویس مشاهده کرده اید کولر گازی خود را سرویس کنید .

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

 

تخلیه نشدن آب

یکی از دلایل اصلی ریزش آب از کولر گازی ، تخلیه نشدن آب تولید شده در آن است که اگر این آب به هر دلیل از طریق لوله درین (شیلنگ تخلیه آب) تخلیه نشود ، از کولر سر ریز شده و به داخل کولر برمیگردد و به صورت قطره قطره بیرون میریزد که یکی از اصلی ترین دلایل ریزش آب از کولر گازی است.

علت این اتفاق بسته شدن لوله درین می باشد که معمولا میتواند به دلیل تا خوردن یا بسته شدن یا لجن گرفتن لوله باشد‌.

برای چک کردن این مشکل و باز کردن راه لوله  باید به لوله تخلیه دسترسی داشته باشید . در تمام مدل های کولر گازی‌ ، این لوله تخلیه در زیر پنل داخلی آن قرار گرفته است که به دو روش می‌توانید به زیر پنل داخلی دسترسی داشته باشید.

روش اول ، بلند کردن پنل داخلی کولر گازی :

در این روش ابتدا باید خار های زیر پنل را باز کرده و پنل داخلی را از پایین به‌ صورت ۷۰ درجه به سمت بالا بلند کنید و با استفاده از یک انبردست یا هر وسیله دیگری که میتوانید اهرم کنید ، دستگاه را ثابت نگه‌ داشته و لوله تخلیه را بررسی و سرویس کرده و آن را به حالت اولیه برگردانید .

دقت داشته باشید که بلند کردن بیش‌ از حد پنل میتواند باعث شکسته شدن گیره بالایی و افتادن پنل شود . از بلند کردن بیش‌ از حد پنل خود داری کنید.

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟

روش دوم باز کردن قاب پنل داخلی کولر گازی :

در این روش با باز کردن قاب جلویی پنل داخلی ، به زیر آن دسترسی خواهید داشت .

در بسیاری از کولر ها فقط با این روش قادر به مشاهده و سرویس لوله تخلیه هستید . هنگام باز کردن و همچنین بستن قاب پنل داخلی بسیار دقت کنید چون در صورت شکسته شدن خارهای قاب پنل داخلی ، ممکن است در هنگام کار صدای گوش خراشی تولید شود .

در این حالت ممکن است مجبور به خرید یک قاب دیگر شوید . یکی دیگر از دلایل آبریزش کولر گازی مربوط به عایق نبودن لوله‌ ها مخصوصاً لوله‌ های زیر یونیت داخلی می باشد که به مرور میتواند باعث ریزش آب شود .

لوله‌ های کولر گازی مخصوصاً لوله برگشت یا همان لوله ضخیم‌تر کولر گازی بسیار خنک می باشد و معمولا برفک زده است و اگر به درستی با عایق پوشانده نشود ، رطوبت هوا را جذب کرده و قطره‌ قطره به داخل منزل می ریزد.

نکته

فراموش نکنید که مناسب‌ ترین راه برای تخلیه آب کولر گازی استفاده از لوله کشی تو کار کولر گازی است  که به لوله مرکزی تخلیه آب کولر گازی شناخته می شود .

البته منظور از لوله مرکزی لوله فاضلاب نیست چون ممکن است بوی بد فاضلاب وارد فضای منزل شود . به همین دلیل یک لوله جدا و مخصوص برای کولر گازی نصب میشود که محل خروج آب کولر گازی از این طریق می باشد.

توجه داشته باشید که نکات تخصصی‌ تری هم می توانند علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی شوند که در این مقاله تنها دو مورد از آن ها را بررسی کردیم.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0