۷ ایراد یخچال فریزر ها و راه حل مشکل : خیلی طبیعی است اگر یخچال فریزر بعد از مدتی کار کردن خراب شده و یا دارای مشکلاتی شود‌. ممکن است مواد غذایی به درستی یخ نزنند یا دستگاه شما موقع کار کردن سر و صدای زیادی داشته باشد. ماهان سرویس بزرگترین و مجرب ترین مرکز تعمیر یخچال فریزر در تهران می باشد که با دارا بودن سرویس کاران مجرب و متخصص در زمینه تعمیر یخچال فریزر فعالیت می کند.

هنگامی که فریزر به درستی کار نمیکند ، ممکن است یک مشکل بسیار کوچک داشته باشد که در این صورت خودتان میتوانید ایراد را پیدا کرده و آن را بر طرف کنید. قبل از تماس با کارشناسان مختلف و شرکت های تعمیراتی گوناگون ، ابتدا خودتان با کمی تلاش و به سادگی مشکل را حل کنید.

اگر پس از مطالعه این مقاله نتوانستید مشکلاتی که به آن ها اشاره میکنیم را برطرف کنید ، میتوانید برای تعمیرات یخچال فریزر خود ، با ما تماس گرفته و یا به صورت آنلاین درخواست تعمیر یخچال فریزر خود را ثبت کنید تا به سرعت متخصصین ماهان سرویس در محل شما حاضر شوند.

در این مقاله از ماهان سرویس به ۷ مورد از رایج ترین مشکلات یخچال فریزر که معمولا خیلی رایج است میپردازیم و روش های حل مشکلات را با هم بررسی می کنیم.

به پشتوانه 40 سال سابقه فعالیت در عرصه تعمیر یخچال فریزر ، افتخار داشته ایم که اعتماد شما را جلب کرده و به عنوان یکی از فعال ترین مجموعه های تعمیرات لوازم خانگی در تهران فعالیت کنیم.

مشکل اول : یخچال فریزر صدای زیادی دارد 

راه حل احتمالی قبل از تعمیر یخچال فریزر این است که موتور فن اواپراتور را باید تعویض کنید. البته باید مطمئن شوید مشکل حتما از فن اواپراتور می باشد، در غیر این صورت تعویض فن اواپراتورهیچ کمکی به کم کردن صدای یخچال فریزر نخواهد کرد‌.

معمولا اگر مشکل از فن اواپراتور باشد باید آن را تعویض نمود تا مشکل بر طرف شود. اگر مطمئن نیستید که مشکل از فن اواپراتور است یا خیر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان شما را راهنمایی کنند.

همچنین دلایل زیر میتوانند باعث ایجاد سر و صدای فریزر شوند :

• صداهای کلیک مانند که به دلیل عبور یخ ها به درون مخزن یخ ساز  ایجاد میشود .

• صدای سیز مانند که به دلیل سیکل یخ زدایی فریزر ایجاد میشود.

• صدای شرشر مثل صدای ریختن آب که معمولا حین فرآیند یخ سازی ایجاد میشود.

• صدای فش فش یا غژغژ که معمولا به دلیل کم و زیاد شدن سرعت فن ایجاد میشود.

ممکن است تمامی قطعات سالم باشند و فریزر به درستی یخ بسازد و آب و یخ را به خوبی تخلیه کند ولی همچنان سر و صدای زیادی داشته باشد. در این صورت ممکن است که یخچال فریزر شما برای آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی میکنید مناسب نباشد . برای اطلاع از جزئیات کارکرد یخچال فریزر و دیگر موارد می توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

 ایراد یخچال فریزر

ایراد یخچال فریزر

مشکل دوم: برفک زدن یخچال فریزر قبل از تعمیر یخچال فریزر :

برفک و یخ زدن داخل یخچال یکی از مواردی است که سبب کاهش راندمان سرمایش دستگاه و افت عملکرد یخچال میشود‌.

علت برفک زدن یخچال قبل از تعمیر یخچال فریزر :
دلیل برفک زدن یخچال یا یخ زدن داخل یخچال بسیار ساده است.همیشه باید هوای خنک در داخل اجزای مختلف یخچال جریان داشته باشد. در صورتی که این هوای خنک با هوای گرم یا مرطوب که از خارج یخچال وارد می شود، برخورد داشته باشد، در نقطه اختلاط این دو جریان برفک به وجود می آید. با گذشت زمان و سفت و سخت شدن این برفک ها با یخ زدگی داخل یخچال مواجه خواهیم شد.

راه حل رفع برفک یخچال:
بسته به محلی که برفک تشکیل شده است، علت یخ زدن داخل یخچال متفاوت بوده و عیب یابی مشکل برفک یخچال متفاوت می باشد:

• ممکن است برفک در اطراف درب فریزر تشکیل شود. این حالت نشان دهنده این است که درب یخچال فریزر کاملا بسته نشده است. بسته ها یا مواد غذایی که ممکن است مانع از قرارگیری درست واشر درب شوند را مرتب کنید. مثلا بسته های مواد غذایی که بیش ازحد به هم چسبیده اند، کشویی که بطور کامل بسته نشده است، جایخی های مکعبی که به درستی در جای خود قرار نگرفته اند و غیره.

ممکن است ایراد از واشر یا بست درب باشد. مطمئن شوید که این بستها سالم بوده و کاملا به درب چسبیده اند. وجود هرگونه پارگی و یا ساییدگی در لاستیک دور درب یخچال فریزر نشان دهنده زمان تعویض لاستیک دور درب یخچال می باشد.

• اگر برفک کم و در همه جا دیده میشود، ممکن است بدلیل دمای خیلی پایین یخچال فریزر باشد. اگر دمای تنظیم شده دستگاه خیلی پایین باشد، دستگاه فرصتی برای از بین بردن رطوبت هوای سرد درون خود نخواهد داشت و قبل از اینکه دستگاه سیکل خنک سازی بعدی را شروع کند، این رطوبت به برفک یخچال تبدیل میشود. مطمئن شوید که دمای فریزر در حدود ﹾ۰ فارنهایت (ﹾ۱۸- سانتیگراد) و دمای یخچال در حدود ﹾ۳۷ فارنهایت (ﹾ۳ سانتیگراد) تنظیم شده باشد.

• در صورتیکه برفک در همه جا تشکیل شده و سخت و یخ زده شده است، ممکن است درب یخچال برای مدتی باز گذاشته شده باشد. در این حالت ابتدا، یخ زدگی در منطقه اطراف درب خواهد بود اما درنهایت کل فضای داخل دستگاه را دربرمیگیرد. در اغلب موارد، رفع این مسئله باعث میشود پس از ۲ دور یخ زدایی، برفک یخچال از بین رفته و دستگاه به وضعیت عادی بازگردد.

• هنگامی که برفک تنها در قسمت عقبی بخش فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور قرار گرفته، به وجود می آید، از وجود مشکلی در چرخه یخ زدایی خبر می دهد. با توجه به دستگاه، این مشکل میتواند به خاطر خراب شدن هیتر، بیمتال، سنسور یخ زدایی، تایمر یخ زدایی یا برد کنترل کننده باشد. لذا برای عیب یابی دقیقتر باید جزئیات این بخش ها به دقت توسط متخصص فنی بررسی شود.

البته به یاد داشته باشید که اگر خانه شما دارای سطح رطوبت بالایی است، هر بار با باز و بسته نمودن درب یخچال فریزر خود، مقداری از این هوای مرطوب وارد دستگاه شده و موجب تشکیل برفک می گردد. در این شرایط، هیتر داخلی دستگاه قادر به ذوب این برفک ها و یخ ها خواهد بود.

مشکل سوم: خاموش نشدن یخچال یا کارکردن طولانی یخچال
علت خاموش نشدن یخچال می تواند چندین چیز مختلف باشد. در هر صورت، اگر یخچال پیوسته کار کند، نه تنها باعث ایجاد سر و صدای زیاد شده بلکه باعث افزایش مصرف برق و هزینه گزاف آن در انتهای هر ماه می گردد.

• یکی از دلایل خاموش نشدن یخچال فریزر و کارکرد زیاد یا پیوسته آن، وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط خانه و مخصوصا اطراف کویل ها یا لوله های کندانسور یخچال است. در چنین مواقعی لازم است تا با دسترسی به پشت یخچال فریزر و تمیز نمودن کویل های کندانسور و زدودن هرگونه غبار و آلودگی از روی آنها، در هنگامی که دستگاه از برق بیرون کشیده شده، اقدام به رفع مشکل نمایید.

• یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن یخچال و کارکرد بیش از حد یخچال فریزرها، تنظیم دمای یخچال فریزر بر روی مقادیر پایین بوده که اشتباه است. این امر موجب کارکرد زیاد کمپرسور و استهلاک آن می گردد که از عمر مفید یخچال فریزر می کاهد. همچنین موجب یخ زدن مواد غذایی در یخچال می گردد. طبیعی است که در صورتیکه یخچال فریزر بیش از اندازه خنک نماید و دمای داخل دستگاه بسیار پایین باشد، منجر به یخ زدن وسایل داخل یخچال می شود. دمای مطلوب برای نگهداری وسایل و جلوگیری از فساد و یا یخ زدگی مواد غذایی در یخچال، بازه بین ۲/۸ تا ۴/۴ درجه سانتیگراد می باشد. دمای یخچال را بر روی مقدار مطلوب قرار دهید و با آزمایش آن توسط دماسنج آن را کنترل نمایید.

• ممکن است موارد مطرح شده موجب رفع مشکل نشوند. بطور کلی مهمترین اجزائی که در رابطه با خاموش نشدن و کارکردن طولانی یخچال می بایست بررسی شوند: شامل تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، ترموستات دیفراست و موتور فن کندانسور و اواپراتور میگردد، که در اینصورت لازم است توسط متخصصین و تعمیرکاران باتجربه بازرسی و تست شوند.

مشکل چهارم: یخچال اتومات نمی کند و روشن نمی شود
اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن آن قطعا مشکل بزرگ و شاید به نوعی بزرگترین مشکل یخچال فریزر به حساب بیاید. چرا که عمر مواد غذایی دوام کوتاهی داشته و به سرعت فاسد می شوند. لذا در صورت ادامه داشتن این مشکل و روشن نشدن یخچال، امکان فساد مواد غذایی و ضرر و زیان گزاف وجود خواهد داشت. دلایلی که ممکن است باعث بروز چنین مشکلی برای یخچال شما شوند، متفاوت است و در صورتی که ایراد کوچکی وجود داشته باشد، ممکن است خودتان از پس عیب یابی و سپس رفع این مشکل بربیایید. با این وجود در اکثر اوقات لازم است تا با متخصص مجرب در این زمینه تماس گرفته و کمک بخواهید.

در اینجا قصد داریم تا به شما در رابطه با علت روشن نشدن یخچال کمک نموده و دلایلی که ممکن است منجر به بروز این مشکل می شوند را معرفی نماییم.

• فیوز برق را چک کنید: با وجود سادگی این مرحله، اما بهتر است اطمینان حاصل کنید که با تغییر فیوز برق و اتصال دو شاخه دستگاه به یه پریز دیگر مشکل رفع می گردد یا خیر.

• برد کنترل الکترونیکی: برد کنترل یخچال یکی از قطعات الکترونیکی بسیار حساس و نیز گران قیمت دستگاه به حساب می آید که وظیفه تنظیم و کنترل دما و کنترل سیستم دیفراست و کمپرسور را بعهده دارد. ممکن است ایراد کوچکی در برد کنترل الکترونیکی یخچال به روشن نشدن و کار نکردن آن منجر شود. این جزء از یخچال می بایست توسط تعمیرکاز متخصص بررسی و تعمیر شود.

• سوئیچ کنترل دمای سرد: این سوئیچ که گاها سوئیچ کنترلر دما نیز خوانده می شود، کمپرسور و فن را راه اندازی میکند و تا زمانیکه فن ها شروع به کار نکنند، یخچال فریزر روشن نخواهد شد. در صورت وجود ایراداتی در مدار، ممکن است این سوئیچ دچار عیب گردیده و لازم باشد تا توسط تکنسین تعمیر گردد و یا در صورت عیب کلی، ملزم به تعویض شود.

• رله اورلود: هنگامی که متوجه صدای کلیک خفیفی در یخچال خود شدید و با روشن نشدن یخچال روبه رو گشتید، ممکن است مشکل از رله اورلود باشد. تعمیر و بررسی این رله، کاری نیست که بدون تخصص و مهارت تکنسین قابل انجام باشد. متخصصین حاذق با بررسی دستگاه به کمک مولتی متر و انجام دیگر تست های پیچیده، از صحت کارکرد رله باخبر شده و ممکن است در مواقعی نیز به تعویض آن توصیه نمایند.

مشکل پنجم: فریزر کار نمی کند
راه حل احتمالی: کنترل های الکترونیکی باید جایگزین شوند. اما ابتدا بررسی کنید که آیا چراغ‌ داخلی یخچال و چراغ فریزر کار میکند یا نه. اگر کار نمی کنند، ممکن است که برق به دستگاه نمی رسد. بررسی کنید که کنترل های دستگاه به درستی تنظیم شده اند:

• دستگاه های جدیدتر یک نمایشگر حالت دمو (حالت فروشگاهی) دارند که در حالت های خاص یخچال فریزر را بدون سرمادهی راه اندازی می کند.
در اغلب موارد، دستورالعمل های مربوط به نحوه قرار دادن دستگاه در داخل یا خارج از حالت دمو را می توانید در بخش تنظیم کنترل های دستگاه در دفترچه راهنما مطالعه کنید.

تنظیم درجه دمای داخل یخچال

• تنظیمات دیگر که باید بررسی شود، این است که ممکن است فریزر به برق متصل نباشد و یا اینکه در حالت خاموش تنظیم شده باشد. مطمئن شوید که کنترل های دستگاه برای فریزر در حدود ﹾ۰ فارنهایت (ﹾ۱۸- سانتیگراد) و یخچال در حدود ﹾ۳۷ فارنهایت (ﹾ۳ سانتیگراد) تنظیم شده اند. کنترل های مکانیکی باید به تنظیمات میانی تنظیم شوند. برای تنظیم دمای دستگاه می توانید به دفترچه راهنمای یخچال فریزر مراجعه کنید.

مطمئن شوید که یخچال فریزر به پریز برق متصل می باشد. این مسئله را میتوانید با دیدن روشن بودن چراغ داخلی، روشن بودن صفحه نمایش رابط کاربری و یا تخلیه آب و یخ توسط یخچال فریزر بررسی کنید.

اگر یخچال برق ندارد، پریز برقی که دوشاخه یخچال به آن متصل است را بررسی کنید، می توانید با یک سشوار برق رسانی پریز را بررسی کنید. اگر پریز برق مشکلی ندارد، ممکن است مشکل در بردهای کنترل اصلی و یا رابط کاربری باشد و یا دستگاه های مانیتورینگ دما مانند سانسورها یا ترموستات یخچال خراب شده باشند.

مشکل ششم: یخچال خنک نمی کند یا دمای یخچال گرم است
راه حل احتمالی: اگر ترموستات یخ زدایی به درستی کار نمی کند باید جایگزین شود. دمای طبیعی فریزر بین ۰ تا ۵ درجه فارنهایت است. درصورتی که فریزر بیش از حد گرم است اما بخش یخچال دمای مطلوب را حفظ کرده، می بایست موارد زیر را بررسی نمود:

• بررسی کنید که دمای فریزر بطور تصادفی به دمای گرمتر از حد مورد نظر تنظیم نشده باشد. اگر این چنین بود، توصیه میشود دمای فریزر را در حدود ﹾ۰ فارنهایت (ﹾ۱۸- سانتیگراد) تنظیم نمایید.

• دقت کنید که بسته های مواد غذایی که در فریزر قرار میدهید بیش از حد نباشند. توصیه میشود بین ۷۰٪ تا ۸۵٪ ظرفیت فریزر را پر کنید. اگر فریزر را بیش از حد پر کنید، بسته های مواد غذایی به هم میچسبند و هوای سرد در بین آنها گردش نمیکند. درنتیجه ممکن است بسته ها بطور کامل یخ نزنند و هر بار که شما درب فریزر را باز می کنید، تمام هوای سرد از فریزر خارج شود.

• از طرفی بسته ها را بطور یکنواخت و مرتب در هر طبقه بچینید. چرا که تجمع آنها در یک بخش و خالی بودن بخش دیگر مانع از گردش مناسب هوا در فریزر میشود.

• توجه کنید که دمای محیطی که یخچال در آن قرار دارد، باید بین ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) و ۱۱۰ درجه فارنهایت (۴۳ درجه سانتیگراد) باشد. اگر محیط بسیار سرد باشد، ممکن است فریزر زمان اجرای کافی برای نگهداری دمای خود را نداشته باشد. اگر محیط بسیار گرم باشد، یخچال فریزر به سختی میتواند دمای داخلی خود را به حد مطلوب برساند.

اگر هیچ یک از سناریوهای بالا اتفاق نیفتاده باشند، ممکن است این مسئله به دلایل زیر باشد:

• میتواند مسئله یخ زدایی باشد. اگر پشت فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور در آنجا قرار دارد، به شدت یخ زده باشد. بسته به یخچال فریزر، دلیل این مشکل ممکن است خرابی هیتر یخ زدایی، بیمتال، سنسور یخ زدایی یا برد کنترل باشد.

• ممکن است دستگاه مانیتورینگ دما به درستی عمل نکند و یا یکی از سنسورهای دما یا ترموستات، دما را به درستی نخوانند.

• ممکن است برد کنترل اصلی، ورودی کنترل دما را به درستی نخواند.

• ممکن است سیکل سرمایش نشتی داشته باشد و گاز کافی در سیستم برای خنک کردن وجود نداشته باشد.

مشکل هفتم: مقدار کمی آب بر روی طبقه زیرین فریزر وجود دارد
راه حل احتمالی: آب تخلیه شده یخ زده است و نیاز به تمیز کردن و یخ زدایی محل خروجی آب دارد. آب موجود در کف دستگاه به دلیل زیر ممکن است در آنجا باشد:

• یخ های مکعبی که آب شده اند

• ریخته شدن آب یا مایعات دیگر هنگام پر کردن لیوان

برای رفع تمامی ارور ها و یا تشخیص تعمیر یخچال فریزر ، با واحد پشتیبانی شرکت ماهان سرویس تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی تمامی سوالات و مشکلات شما باشند. 

اگر دستگاه دارای مخزن برای آب و یخ باشد (آب سردکن و یخ ساز)، نشتی و چکه آب می تواند از اتصالات لوله های خانگی باشد. اتصالات لوله آب را با یخچال فریزر بررسی کنید. اگر در هر نقطه ای از آن نشتی مشاهده کردید، باید حتما آنها را تعویض کنید. اطراف شیر آب را بررسی کنید. اگر هرگونه نشتی مشاهده کردید، آن را تعویض نمایید.

اگر آب از داخل خود فریزر بیرون می آید، ممکن است به خاطر پر شدن بیش از حد ظرف مخزن باشد که معمولا به دلیل شکل گیری بیش از حد برفک در قسمت اواپراتور پشتی یخچال اتفاق می افتد.

هنگامی که یخچال فریزر وارد سیکل یخ زدایی میشود، آب بیشتری تولید می کند تا زمانی که مخزن تخلیه شود. این مسئله ممکن است به خاطر استفاده زیاد، بخصوص در زمان هایی که رطوبت هوا زیاد است، رخ دهد. همچنان سعی کنید تعداد دفعاتی که درب فریزر را باز و بسته می کنید و نیز مدت زمانی را که درب فریزر باز است، محدود کنید.

اگر قبل از سیکل بعدی یخ زدایی، آب در مخزن تبخیرنشده بود، مطمئن شوید که پوشش بخش مکانیکی پشتی در جای خود قرار دارد. این پوشش باعث تقویت جریان هوای مناسب بر روی ظرف مخزن تخلیه می شود و سرعت تبخیر آب را افزایش می دهد. درصورتی که این پوشش آسیب دیده یا از بین رفته است، باید آن را تعویض نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0