تست قطعات خارج مدار با اهمتر

در این مطلب می خواهیم تست قطعات خارج مدار با اهمتر نحوه تست قطعات الکترونیکی مانند تست کلید ، تست گوشی و بلندگو و…. را برای شما بازگو کنیم.

تست قطعات خارج مدار با اهمتر مقاومت به قطعه ای گفته می شود که در مقابل عبور جریان و ولتاژ از خود مقاومت نشان می دهد.

مقاومت ها به دو صورت هستند (LMD ( LEAD MONT DEVICE یا (SMD ( SURFACE MONT DEVICE، که SMD قطعاتی هستند که به صورت سطحی نصب می شوند و LMD قطعاتی هستند که به صورت عمقی نصب می شوند ، از جهتی دیگر مقاومت ها بصورت سرامیکی و یا فیوزی هستند.

زمانی که شما به دنبال یک راه حل در جهت تست قطعات خارج مدار با اهمتر باشید . یا با یک تعمیر کار تماس بگیرید یا با استفاده از آموزش های این صفحه خودتان مشکلات را حل کنید . عیب یابی بسیار سخت از تعمیر میباشد .

ماهان سرویس همیشه در جهت عیب یابی و تعمیر در خدمت شما عزیزان است.

تست قطعات خارج مدار با اهمتر

 

تست مقاومت در تست قطعات خارج مدار با اهمتر

دقت کنید که دو دست به قسمت فلزی مولتی متر تماس پیدا نکند. پس برای شروع باید مولتی متر را روی رنج اهم قرار می دهیم اگر جواب نداد روی رنج 10× و بعد رنج کیلو اهم و بعد روی رنج 10kΩ× قرار می دهید اگر روی هیچ کدام عقربه حرکت نکرد مقاومت سوخته است.

تست کلید تست قطعات خارج مدار با اهمتر

برای تست کلید باید از هر سه پایه مجاور ، در یک حالت دو پایه باید به هم راه دهد و دو پایه به هم راه ندهد و در حالت دیگر برعکس این حالت باید نشان دهد.

خازن

اگر ما دوصفحه رسانا هادی را روبروی هم قرار دهیم و بین آنها با ماده عایقی (دی الکتریک) از یکدیگر جدا کنیم ما یک خازن ساخته ایم که این قطعه در نقشه ها با حرف C نشان داده می شود و واحد آن فاراد است.

تست خازن بدون قطب 

ابتدا در اهمتر دو سر مولتی متر را که روی رنج kΩ× است به دو سر خازن زده اگر عقربه حرکت نکند و روی بی نهایت باقی بماند یا کمی حرکت کرد و برگشت خازن سالم است.

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می دهیم:معنی نوشته های روی برچسب فنی کمپرسور چیست ؟

دیود

دیود قطعه ای است که از کنار هم قراردادن دو کریستال P و N تشکیل شده است و چون از یک طرف جریان را عبور می دهد و از طرف دیگر جریانی عبور نمی دهد به آن نیمه هادی گفته می شود و در مدارات بیشتر به عنوان یکسو ساز در آداپتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دیود ها عبارتند از : دیود های سیگنال کوچک ، دیودهای سیگنال بزرگ ، دیودهای زنر ، دیودهای شاتکی ، دیود های نوری ، دیودهای ثابت و …

با یک تماس با شرکت تعمیرراتی ماهان سرویس بهترین خدمات را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

تست مقاومت با اهمتر

تست دیودها در تست قطعات خارج مدار با اهمتر

در زمان تست دیود ها ، کافیست مولتی متر روی رنج ضربدر یک قرار دهید و به دو سر دیود بزنید اگر دیود سالم باشد باید از یک طرف عقربه مولتی متر حرکت کند و اهمی کم نشان دهد و از طرف دیگر عقربه مولتی متر حرکت نکند.

روش دیگر این است که ابتدا مولتیمتر را روی گزینه تست دیود قرار داده و دو سر مولتیمتر را به دو سر دیود وصل می کنید ، سپس دو سر را جابه جا کنید، از یک طرف باید مقدار بالایی از مقاومت را نشان دهد یا اینکه اتصال قطع باشد ، و از سمت دیگر باید مقدار حدودی 0.5 تا 0.7 را نشان دهد.

تشخیص جنس دیود ها

برای تست دیوید از طرفی که عقربه حرکت می کند،چنانچه تا ۳۰ اهم دیود شد. جنس آن ژرمانیوم بوده و اگر بیشتر شد جنس آن سیلیکون می باشد.
تست دیود چهار سر (پل دیود)
پایه های متناوب با پایه های مثبت + یا منفی – باید از یک طرف اهمی نمایش داده شود و از طرف دیگر عقربه هیچ حرکتی نکند.
تشخیص جنس دیودها با ولتاژگیری

برای این کار کافیست دو سر ولت متر به دو سر دیود زده شود (مدار روشن)، اگر حدود ۰٫۲ ولت دیده شد جنس آن ژرمانیوم و اگر حدود ۰٫۶ ولت شد سیلیکون است.

خازنهای متغیر در تست قطعات خارج مدار با اهمتر

به طور کلی با تغییر سه عامل می‌توان ظرفیت خازن را تغیییر داد: “فاصله صفحات” ، “سطح صفحات” و “نوع دی الکتریک”.

اساس کار خازن متغیر بر مبنای تغییر سطح مشترک صفحات خازن یا تغییر ضخامت دی الکتریک است، ظرفیت یک خازن نسبت مستقیم با سطح مشترک دو صفحه خازن دارد.

تست خازن متغیر (واریابل و تریمر)

ابتدا دو سر مولتی متر را به دو پایه ، دو پایه کنار هم متغیر زده ، و پیچ متغیر را چرخانده اگر عقربه هیچ حرکتی نشان نداد و روی بی نهایت ماند سالم است.

تست سیم پیچ

برای تست سیم پیچ باید دو سر مولتی متر را که روی رنچ 1× است به دو سر سیم پیچ زده ، اگر عقربه حرکت نمود و نزدیک صفر ایستاد ، سیم پیچ سالم است.

تست گوشی و بلندگو

برای تست گوشی و بلند گو باید دو سر باطری را به سرگوشی متصل کنید. در این صورت اگر صدای خش خش شنیده شد بلندگو سالم است.

تست قطعات خارج مدار با اهمتر

تست میکروفون

دو سر اهم متر را که روی رنج 1 kw× است به دو سر میکروفون زده اگر عقربه ، اهمی نشان داد سالم است.

 تست فیش

از سه پایه فیش ، در یک حالت بایستی دو پایه بهم صفر نشان دهد و وقتی گوشی داخل است این دو پایه بی نهایت نشان دهد.

تست ولوم و پتانسیومتر در تست قطعات خارج مدار با اهمتر

دو سر مولتی متر را که روی رنج 1× است به سر اول و وسط ولوم یا پتانسیومتر زده و پیچ آنرا چرخانده،اگر عقربه نیز تغییر نمود ، ولوم یا پتانسیومتر سالم است.

 تست تریستور یا مقاومت حرارتی NTC

دو فیش مولتی متر را که روی رنج 1× است به دو پایه مقاومت حرارتی زده ، نوک هویه داغ را به پایه آن نزدیک نموده،عقربه باید به طرف صفر نزدیک شود.

تست مقاومت حرارتی PTC 

دو سر مولتی متر را که روی رنج 1× است به دو پایه مقاومت حرارتی زده ، سپس نوک هویه داغ را به پایه آن نزدیک نوده، عقربه باید از صفر دور شود.

 تست خازن بدون قطب

دو سر مولتی متر را که روی رنج 1k× است به دو سر خازن زده اگر عقربه حرکت نکرد و روی بی نهایت ماند یا کمی حرکت کرد و برگشت خازن سالم است.

تست خازن الکترولیتی ( با قطب مثبت و منفی)

دو سر مولتی متر را که روی رنج ۱۰۰× است به دو سر خازن زده ، اگر عقربه مولتی متر رفت و برگشت نمود خازن سالم است ، اگر عقربه روی صفر ایستاد خازن اتصال کوتاه شده و اگر عقربه در برگشت روی صفر نیامد نشتی دارد.

ماهان سرویس توانسته با استفاده متخصصین با تجربه ، خدمات بسیار با کیفیت و کم هزینه ای را برای شما فراهم نماید. همین حالا با ماهان سرویس تماس بگیرید تا به سرعت در محل شما حاضر شده و دستگاه شما را تعمیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست
Call Now Button ۰۹۱۰۹۱۰۹۶۵۶
0