نحوه باز کردن قطعات لوازم خانگی
قبل از اینکه بتوانید یک دستگاه بزرگ را تعمیر کنید، باید تمام یا بخشی از قطعات آن را از هم جدا کرده و باز کنید. همه لوازم خانگی با هم متفاوت هستند، اما روش باز کردن قطعات آنها تقریبا یکسان است.

دفترچه راهنمای دستگاه خود را بررسی کنید تا با نحوه تعمیر دستگاه خود آشنا شوید. ممکن است که اطلاعات کاربردی درباره تعمیر لوازم خانگی شما هم در داخل دفترچه راهنما نوشته شده باشد. به یاد داشته باشید که قطعات دستگاه را باید دوباره ببندید ، بنابراین ترتیب باز کردن آنها را بخاطر داشته باشید‌.

refrigerator partsاگر مطمئن نیستید که می توانید قطعات دستگاه را دوباره ببندید یا نه ، از ابتدای کار ترتیب باز کردن قطعات را یادداشت کنید و یا شکل آنها را بکشید. در صورتی که بیش از یک سیم را میخواهید از دستگاه جدا کنید ، همه سیم ها را علامت گذاری کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

برای باز کردن قطعات یک دستگاه بزرگ ،ابتدا با دستگیره ها شروع میکنیم. بسیاری از دستگیره ها با پیچ به دستگاه متصل هستند.بعضی دیگر از دستگیره ها هم به صورت کشویی نصب میشوند. به سادگی پیچ ها را باز کنید ودستگیره را جدا کنید.

refrigerator repairدستگیره ها مدل های مختلف دیگری هم دارند.بعضی از دستگیره ها با پین به دستگاه متصل میشوند‌. البته به صورت کلی آنها با پیچ و مهره به دستگاه وصل هستند.هرگز قطعات را به زور از هم جدا نکنید چون ممکن است که قطعات شکسته و یا خراب شوند.

زغال را بررسی کنید

قبل از اینکه قطعات دستگاه را ببندید آنها را تمیز کنید تا از گرد و غبار تمیز شوند تا بعدا مشکلی برای دستگاه پیش نیاید.اگر دستگاه شما دارای موتوراست ، حتما روغن موتور را بررسی کنید.اگر موتور دستگاه شما دارای ذغال های کربنی است حتما آنها را بررسی کنید.

universal motor carbon brushesخراب شدن ذغال میتواند باعث کم شدن کارایی دستگاه شود‌. تمام قطعات متحرک را به آرامی روغن کاری کرده و اطمینان حاصل کنید که تمام سوکت ها و اتصالات تمیز باشند.قطعات دستگاه را بر خلاف ترتیبی که باز کردید باید ببندید.

هرگز قطعات را به زور به هم وصل نکنید. پس از نصب مجدد قطعات، برق را متصل کرده و دستگاه را روشن کنید. اگردستگاه صدای ناهنجار، بو یا گرمای بیش از حد ایجاد کرد، آن را خاموش کنید و جریان برق را قطع کنید. سپس دوباره مراحل تعمیر را پیگیری کنید.

سیم ارت

بسیاری از خانه های امروزه به سیستم های برق جدید و پریز های برق کارآمد مجهز شده اند. لوازم خانگی بزرگ مانند لباسشویی ، ظرفشویی و انواع یخچال ها ، به جای دوشاخه های معمولی دارای سه شاخه هستند که شاخه سوم باید به یک خروجی زمینی متصل شوند جریان اضافی برق از آنجا تخلیه شود.Grounding

احتیاط : هرگز یک سه شاخه را تبدیل به یک دو شاخه نکنید.در این صورت ممکن است که بعدا در هنگام استفاده از دستگاه دچار برق گرفتگی شوید . اگر بدنه دستگاه شما فلزی است و یا با مواد فلزی پوشیده شده است ( مانند یخچال – لباسشویی – ظرفشویی ) نیاز است که حتما به سیم ارت متصل باشد.

وجود مشکل در سیم ارت و عدم اتصال درست به خروجی زمینی ممکن است که باعث ورود جریان برق به بدنه دستگاه شود که در این صورت میتواند باعث برق گرفتگی شود‌. در صورت عدم استفاده از سیم ارت باید از کلید محافظ جان استفاده کنید.

مدار (GFI یا GFCI) هم کارکرد مشابه سیم ارت دارد‌.در لوازم خانگی و کلیه ابزار آلات برقی دو جداره ، اجزای الکتریکی از سایربخش های دستگاه که رسانای جریان الکتریسیته هستند ، جدا شده اند. با این حال، این لوازم به طور کامل در برابر شوک الکتریکی عایق نیستند.

دراستفاده از دستگاه های الکتریکی باید احتیاط کنید. برای مثال، هرگز در حالیکه روی یک سطح مرطوب ایستاده اید یک دو شاخه را به برق نزنید و هرگز بر روی یک دیوار که در آن خطوط برق رد شده اند از دریل و مته استفاده نکنید.ممکن است که دچار برق گرفتگی شوید. تعمیر لوازم خانگی و ابزارآلات برقی دوجداره همیشه باید توسط یک تعمیر کار حرفه ای انجام شود.

تا اینجا متوجه شدید که کلیه لوازم برقی اگر به درستی تعمیر نشوند میتوانند باعث برق گرفتگی شما شوند. در قسمت بعد با نحوه تعمیر دوشاخه های برق آشنا میشویم.

فهرست
0